Historie klubu

Počátky nejpopulárnějšího sportu v Kostelci lze zachytit již v roce 1898 kdy byl při tělocvičné jednotě Sokol založen kroužek kopané. Po ustanovené Českého svazu footballového v roce 1901 byl jako jeden z prvních v našem regionu registrován i fotbalový kroužek Kostelec nad Orlicí. Z počátku hrají kostelečtí fotbalisté přátelská utkání s Rychnovem, Potštejnem, Doudlebami, Ústím n. O., Českou Třebovou a dalšími fotbalovými kroužky či sportovními kluby.

První historicky doložené utkáni sehrálo mužstvo Kostelce 31. května 1903 s SK Rychnov, které prohrálo 1 : 6. Bohužel úspěšný rozvoj tohoto sportu zastavila první světová válka.

V roce 1919 obnovuje SK Kostelec činnost a startuje v mistrovské soutěži III. Třídy východočeské fotbalové župy (VFŽ). Tehdy bylo registrováno 28 hráčů. V tomto období je SK Kostelec činný i společensky. V tomto roce při klubu pracuje i dámský házenkářský klub. Fotbalové mužstvo hraje od roku 1928 v nižších třídách župního mistrovství VFŽ. Vzniká mužstvo dorostenců a kopaná se stále hraje na starém hřišti „Na Morávce“. V roce 1928 byla na návrh SK Kostelec rozdělena VFŽ a vytvořena nová Severovýchodočeská župa footballová ( SVŽF ) se sídlem v Hradci Králové, kam je zařazen i kostelecký klub. Na podzim roku 1932 poprvé SK Kostelec n.Orl. postoupil do nejvyšší župní soutěže – I. A třídy, kde se udržel pouze jednu sezónu. Potěšitelnější bylo, že vykazoval 246 členů, 19 dorostenců a 13 házenkářek.

Roku 1937 SK Červený Kostelec a SK Třebechovice postoupily do divize a proto byla I. A třída doplněna mužstvy Kostelce a Doudlebami. Po roce však mužstvo sestoupilo zpět do I. B třídy. V této době hrají v klubu také „Old Boys“ ( Staří páni ), druhé mužstvo a dorost. Výkonnost prvního mužstva dokazuje i sehrání vyrovnaného utkání s kompletní ligovou Viktorií Žižkov (2:3). Ve třicátých letech dosahuje fotbal v Kostelci značné popularity a ve městě vznikají i konkurenční mužstva – Vojenská XI. Dělostřelecká, AFK Povidlov dokonce i XI Orla.

V letech druhé světové války se kostelecký fotbal formuje a roste. Kostelec poráží Slavii Hradec Králové 13:0, nastávají změny ve výboru, Kostelec vyhrává I. A třídu. V rozhodujícím zápase poráží v Novém Bydžově domácí 2:1. Do Bydžova byl vypraven zvláštní vlak, který výmluvně dokumentuje zájem o kopanou. Družstvo vyhrává kvalifikační turnaj a zajišťuje si postup do divize. V prvním roce končí na třetím místě s následujícím pořadím tabulky: 1. SK Hradec Králové, 2. SK Náchod, 3. SK Kostelec n. O., 4. Mladá Boleslav, 5. Kutná Hora, 6. SK Chotěboř, 7. SK Dvůr Králové, 8. Sparta Úpice, 9. SK Jičín, 10. Explosia Semtín, 11. Slavoj Pardubice, 12. SK Červený Kostelec. V této době často hostovala v Kostelci na hřišti „Pod Strání“ pražská mužstva, hrál zde i legendární Hajduk Split ( domácí podlehli v závěru 2:3 ). Dobré výkony byly odměněny vysokou návštěvností a pětitisícová návštěvy na utkání nebyla vyjímkou. V roce 1947 však Kostelec na jedenáctém místě z divize sestupuje. V tomto období dorostenci vyhráli mistrovství SVFŽ a dospělí sehráli vyrovnané utkání s ligovou Spartou ( 1 :2 ).

S postupem času SK Kostelec mění název na TJ Sokol Kostelec, RDP Kostelec a nakonec TJ Spartak TOS Kostelec. V této době hrají všechna družstva okresní přebor a v jednom utkání spolu dokonce hrají A a B mužstvo.

V roce 1955 se začíná hrát znovu I.B třída a v roce 1958 mužstvo postoupilo do I. A třídy. V roce 1960 Kostelec již hraje krajský přebor a patří mezi nejlepší mužstva Východních Čech. Sezóna 1964/1965 přináší vítězství v krajském přeboru a postup do divize. Zde působil dva roky a poté opět sestupuje do krajského přeboru, který několik let hraje aby v sezóně 1978/1979 sestoupil do I.A třídy.

Fotbal v Kostelci měl vždy od svého vzniku finanční těžkosti a z tohoto důvodu vždy znovu a znovu zahajoval boje o účast ve vyšších soutěžích. Modrobílé dresy Osinku a klubové barvy Kostelce doplňovali již od roku 1949 místní rivalové – nejprve pod hlavičkou VSJ Orlice Kostelec, pak jako PDA Orlice Kostelec a naposled VTJ Dukla Kostelec, která hrála rovněž úspěšně oblastní soutěž a dlouhodobě krajský přebor. V roce 1963 první mužstvo Dukly odešlo do Jičína a nově utvořené mužstvo VTJ Dukla začínalo znovu v okresním přeboru. Přesto již v roce 1969 hrálo I. A třídu.

Sportovní klub procházel během let soutěže pod různými názvy: SK Kostelec nad Orlicí, SOKOL Kostelec nad Orlicí, RDP Kostelec nad Orlicí, Spartak Kostelec nad Orlicí, TJ Osinek Kostelec nad Orlicí, FK Kostelec nad Orlicí, FK ROJEK Kostelec nad Orlicí.

Kostelecká kopaná bude také vždy spjata se vzpomínkou na sportovce SK, kteří položili životy v koncentračních táborech. Byli to: Josef Chaloupka, Ladislav Jůna, Ladislav Kaněra, Miroslav Krupka, Jaroslav Michalec, Josef Michalec, Alois Pivoňka, Rudolf Procházka, Josef Růžička, Josef Schűtz, Jiří Vorel a František Zoubek.

Historické fotografie kostelecké kopané:

Družstvo dospělých (1972)

DŽEZIK A SPOL. DO DIVIZE (1971-1972) ! Kolem osmi stovek diváků se přišlo podívat na zápas posledního kola krajského přeboru mezi Osinkem Kostelec a ZAZ Jaroměř. Domácím jde o postup, hosté chtějí zase předvést jako nejlepší mužstvo jara, dobrý fotbal ! V ochozech lze na očích domácích fanoušků číst : "Bude DIVIZE nebo ne !" Po vyrovnávací brance Jaroměře všem zamrazilo ! Trenér domácích Josef Svatoň o poločase radí útočníkům, aby se snažili dát ještě jeden gól a záložníci aby posílali míče spíše po zemi než vzduchem . Měl tvář zakaboněnou vždyť i zpráva z Lanškrouna, kde domácí prohrávají s hosty z Třebechovic 0:1 na klidu nepřidává ! Fanouškové se v druhém poločase nestačí divit: "Takhle jsem naše mužstvo neviděli kopat již dávno!" Soused mu přitakává: "Dneska opravdu kluci střílej jako z partesu!" Závěrečný hvizd rozhodčího a trenér Josef Svatoň se během chvíle ocitá nad hlavami svých hráčů ! Kostelec nad Orlicí je v DIVIZI!

Horní řada zleva: Kurimský, Kvasnička, Bartoš Vlad., Přikryl, Čech, Sláma, Križan Milan, Križan Karel, Pražák, Pell, Merganc, Píč, Jedlička, Svatoň

Dolní řada zleva: Wimmer, Janovec, Hampl, Hlaváč, Bartoš Jar., Tesař

Družstvo dorostu (1967)

Horní řada zleva: Kozma, Petelík, Krupka, Dragoun, Křižan M., Hudousek, Kotásek, Křížan K., Kapoun (trenér)

Dolní řada zleva: Provazník F., Hartman, Pech, Havel, Pražák, Hampl

Přátelské utkání proti SK Slavia Praha

Fotbalový tým SK Slavia Praha ( s legendárním Pepi Bicanem – druhý zleva) v roce 1945 během zápasu v Kostekci nad Orlicí. Při tomto zápase se v kosteleckém dresu vyznamenal častolovický rodák – brankář týmu Miroslav Kovaříček, který, jako jeden z mála, chytil Bicanovi penaltu. Přátelské tkání s mnohonásobným mistrem ligy a vítězem středoevropského poháru se hrálo v neděli 5.8.1945 v 16:00 hodin. Slavia měla přijet v sestavě: Finek, Luka, Říha, Průcha, Hampejs, Hanke, Holman, Hemele, Bican, Kopecký a Bradáč ml., S výpravou měli přijet jako trenéři – poradci Plánička, Svoboda a Seifert. Jako náhradnici jedou Vycpálek, Žďárský a Kabíček. Slavia donucena byla Kostelcem k výkonu, nicméně utkání končí porážkou domácích 3:7

Slavia Praha

Kostelecká jedenáctka

Ligová Sparta v Kostelci!

Druhý ročník Českého poháru po osvobození zavítal i do Kostelce nad Orlicí. Kostelec reprezentoval jako vítěz župního poháru celou S.V.Ž.F. (Severo-východočeskou župu fotbalovou). Více než 5.000 diváků si tak nenechalo ujít v prvním kole souboj domácího tehdy "divizního" mužstva s pražskou Spartou ! V pondělí šestnáctého července 1946 pak noviny napříč republikou referovaly o jejich statečném boji!

DUKLA PUKLA!

V letech 1958 – 1962 měl Kostelec nad Orlicí hned dvě skvělá mužstva. Civilní Spartak i vojenská Dukla hráli v těchto letech Krajský přebor. Jejich vzájemná derby tak vždy patřila k ozdobám soutěže a byla prestižní záležitostí. To poslední v roce 1962 vyhrál Spartak 2:1! Možná že tento snímek vznikl právě po tomto utkání. Kdo ví?

Fotbal Pod Strání

Zděná tribuna pod stáni na hřišti pod lomem byla postavena v r. 1931, celé hřiště oploceno prkenným plotem v r. 1932. Na levém okraji snímku za chodníkem je vidět část stavbičky. Byl to kiosek s občerstvením hlavně pro návštěvníky fotbalových utkání. Prodával tam pan Ladislav Sehnoutek (Sehnoutka), bytem ul. Masarykova čp. 722. V třicátých letech byl v Kostelci o fotbal celkem zájem. Vedle kiosku na fotu je vidět původní vyústění městské kanalizace z konce dvacátých let do řeky Orlice. Vstupní brána na hřiště pod lomem byla postavena až v r. 1942.

Další fotografie:

SK Kostelec nad Orlicí, 20. léta 20. století

Přebor dorostu 1975

V sezóně 1974/1975 vyhrál dorost Kostelce nad Orlicí okresní přebor s bilancí 19-4-1 při skóre 69:18 o 6 bodů před Opočnem.

Horní řada zleva: Přikryl Miroslav, Charvát, Pinkas Pavel, Skalický Aleš, Bolehovský Vláďa, Lakatoš Jan, Alimov Luboš, Kučera Jiří, Merta Milan

Dolní řada zleva: Sahula Ludvík, Kopsa František, Kubíček Rudolf, Novotný, Malinský Milan, Jakubec Petr

Průvod fotbalistů (1959)

Zleva vzadu: L.Votroubek, M.Khun, J.Bartoš, L.Kapoun, Fr.Šipoš, schovaný Fr.Minařík,

Zleva vpředu: M.Kaplan, Ota Dolana – dorost., J.Čech, J.Pischel – dorost., J.Hejhal – dorost

Původní cihelna v areálu dnešního fotbalového stadionu