Historie klubu

Počátky nejpopulárnějšího sportu v Kostelci lze zachytit již v roce 1898 kdy byl při tělocvičné jednotě Sokol založen kroužek kopané. Po ustanovené Českého svazu footballového v roce 1901 byl jako jeden z prvních v našem regionu registrován i fotbalový kroužek Kostelec nad Orlicí. Z počátku hrají kostelečtí fotbalisté přátelská utkání s Rychnovem, Potštejnem, Doudlebami, Ústím n. O., Českou Třebovou a dalšími fotbalovými kroužky či sportovními kluby.

První historicky doložené utkáni sehrálo mužstvo Kostelce 31. května 1903 s SK Rychnov, které prohrálo 1 : 6. Bohužel úspěšný rozvoj tohoto sportu zastavila první světová válka.

V roce 1919 obnovuje SK Kostelec činnost a startuje v mistrovské soutěži III. Třídy východočeské fotbalové župy (VFŽ). Tehdy bylo registrováno 28 hráčů. V tomto období je SK Kostelec činný i společensky. V tomto roce při klubu pracuje i dámský házenkářský klub. Fotbalové mužstvo hraje od roku 1928 v nižších třídách župního mistrovství VFŽ. Vzniká mužstvo dorostenců a kopaná se stále hraje na starém hřišti „Na Morávce“. V roce 1928 byla na návrh SK Kostelec rozdělena VFŽ a vytvořena nová Severovýchodočeská župa footballová ( SVŽF ) se sídlem v Hradci Králové, kam je zařazen i kostelecký klub. Na podzim roku 1932 poprvé SK Kostelec n.Orl. postoupil do nejvyšší župní soutěže – I. A třídy, kde se udržel pouze jednu sezónu. Potěšitelnější bylo, že vykazoval 246 členů, 19 dorostenců a 13 házenkářek.

Roku 1937 SK Červený Kostelec a SK Třebechovice postoupily do divize a proto byla I. A třída doplněna mužstvy Kostelce a Doudlebami. Po roce však mužstvo sestoupilo zpět do I. B třídy. V této době hrají v klubu také „Old Boys“ ( Staří páni ), druhé mužstvo a dorost. Výkonnost prvního mužstva dokazuje i sehrání vyrovnaného utkání s kompletní ligovou Viktorií Žižkov (2:3). Ve třicátých letech dosahuje fotbal v Kostelci značné popularity a ve městě vznikají i konkurenční mužstva – Vojenská XI. Dělostřelecká, AFK Povidlov dokonce i XI Orla.

V letech druhé světové války se kostelecký fotbal formuje a roste. Kostelec poráží Slavii Hradec Králové 13:0, nastávají změny ve výboru, Kostelec vyhrává I. A třídu. V rozhodujícím zápase poráží v Novém Bydžově domácí 2:1. Do Bydžova byl vypraven zvláštní vlak, který výmluvně dokumentuje zájem o kopanou. Družstvo vyhrává kvalifikační turnaj a zajišťuje si postup do divize. V prvním roce končí na třetím místě s následujícím pořadím tabulky: 1. SK Hradec Králové, 2. SK Náchod, 3. SK Kostelec n. O., 4. Mladá Boleslav, 5. Kutná Hora, 6. SK Chotěboř, 7. SK Dvůr Králové, 8. Sparta Úpice, 9. SK Jičín, 10. Explosia Semtín, 11. Slavoj Pardubice, 12. SK Červený Kostelec. V této době často hostovala v Kostelci na hřišti „Pod Strání“ pražská mužstva, hrál zde i legendární Hajduk Split ( domácí podlehli v závěru 2:3 ). Dobré výkony byly odměněny vysokou návštěvností a pětitisícová návštěvy na utkání nebyla vyjímkou. V roce 1947 však Kostelec na jedenáctém místě z divize sestupuje. V tomto období dorostenci vyhráli mistrovství SVFŽ a dospělí sehráli vyrovnané utkání s ligovou Spartou ( 1 :2 ).

S postupem času SK Kostelec mění název na TJ Sokol Kostelec, RDP Kostelec a nakonec TJ Spartak TOS Kostelec. V této době hrají všechna družstva okresní přebor a v jednom utkání spolu dokonce hrají A a B mužstvo.

V roce 1955 se začíná hrát znovu I.B třída a v roce 1958 mužstvo postoupilo do I. A třídy. V roce 1960 Kostelec již hraje krajský přebor a patří mezi nejlepší mužstva Východních Čech. Sezóna 1964/1965 přináší vítězství v krajském přeboru a postup do divize. Zde působil dva roky a poté opět sestupuje do krajského přeboru, který několik let hraje aby v sezóně 1978/1979 sestoupil do I.A třídy.

Fotbal v Kostelci měl vždy od svého vzniku finanční těžkosti a z tohoto důvodu vždy znovu a znovu zahajoval boje o účast ve vyšších soutěžích. Modrobílé dresy Osinku a klubové barvy Kostelce doplňovali již od roku 1949 místní rivalové – nejprve pod hlavičkou VSJ Orlice Kostelec, pak jako PDA Orlice Kostelec a naposled VTJ Dukla Kostelec, která hrála rovněž úspěšně oblastní soutěž a dlouhodobě krajský přebor. V roce 1963 první mužstvo Dukly odešlo do Jičína a nově utvořené mužstvo VTJ Dukla začínalo znovu v okresním přeboru. Přesto již v roce 1969 hrálo I. A třídu.

Fotbal vždy v Kostelci táhl a vytvořil pěkné prostředí pro sportovního diváka.

Kostelecká kopaná bude také vždy spjata se vzpomínkou na sportovce SK, kteří položili životy v koncentračních táborech. Byli to: Josef Chaloupka, Ladislav Jůna, Ladislav Kaněra, Miroslav Krupka, Jaroslav Michalec, Josef Michalec, Alois Pivoňka, Rudolf Procházka, Josef Růžička, Josef Schűtz, Jiří Vorel a František Zoubek.

Historické fotografie kostelecké kopané:

Družstvo dospělých (1973)

Horní řada zleva: Kurimský, Kvasnička, Bartoš Vlad., Přikryl, Čech, Sláma, Križan Milan, Križan Karel, Pražák, Pell, Merganc, Píč, Jedlička, Svatoň

Dolní řada zleva: Wimmer, Janovec, Hampl, Hlaváč, Bartoš Jar., Tesař

Družstvo dorostu (1967)

Horní řada zleva: Kozma, Petelík, Krupka, Dragoun, Křižan M., Hudousek, Kotásek, Křížan K., Kapoun (trenér)

Dolní řada zleva: Provazník F., Hartman, Pech, Havel, Pražák, Hampl